Po tom co objevil Ron Wyatt místo přechodu Rudého moře Izraelity v Akabském zálivu je nyní jasné, že hora Sinaj se nemůže nacházet na Sinajském poloostrově, jak ho umístili kartografové. Hora Sinaj, na které dostal Mojžíš desatero přikázání se musí nacházet na druhé straně Akabského zálivu v Saudské Arábii.
Izraelský lid přešel zázračně moře v Akabském zálivu. Vyrazil z jižní části oblasti Nuweiba, ze které vede podmořský val právě do Saudské Arábie. Nuweiba je zkratka pro Nuwayba'al Muzayyinah v arabštině, což znamená “otevřené vody Mojžíšem“. Dodnes se název této oblasti dochoval pro svědectví pravosti tohoto Biblického příběhu.
Izraelský lid se překročením Rudého moře dostal do Midiánské země. Bible nám říká, že Mojžíš než vyvedl Izraelský lid z Egypta, žil v Midiánské zemi ve vyhnanství. Zde se usadil, oženil a žil 40 let, než se mu zjevil Hospodin v hořícím keři. Z Bible vyplývá, že Mojžíš znal dobře tuto oblast, znal Boží horu Sinaj, ještě dříve než mu byl svěřen úkol vyvést Izraelský lid z Egypta.
Exodus 3,1 - Mojžíš zatím pásl ovce svého tchána, midiánského kněze Jetra. Jednou, když vedl stádo hluboko do pouště, přišel až k Boží hoře Oréb.
Exodus 4,27 - Hospodin zatím řekl Áronovi: „Jdi na poušť vstříc Mojžíšovi.“ Šel tedy, a když se s ním setkal u Boží hory, políbil ho.
Na území Sinajského poloostrova, tam kde je tradiční hora Sinaj, byly nalezeny pozůstatky Egyptských pevností. Je tedy zřejmé, že Sinajský poloostrov byl pod kontrolou Egyptského faraóna. Utekl by Mojžíš, kterému hrozil trest smrti před Egypťany na území jimi spravované? Je celkem logické, že by utekl na bezpečné místo, tam kde by ho nikdo nehledal.
Mojžíš utekl do Midiánské země v Arábii (území dnešní Saudské Arábie), tam žil, znal dobře tuto zem. Právě tam dovedl Izraelský lid z Egypta, který byl na útěku tak jako on sám před 40 lety.
Co nám říká Bible o poloze hory Sinaj?
Galatským 4,25 - Tato Hagar představuje horu Sinaj v Arábii a odpovídá nynějšímu Jeruzalému, neboť je se svými dětmi v otroctví.
Pokud si pozorně přečteme tento verš v Bibli dopracujeme se k tomu, že hora Sinaj se nachází v Arábii.
Hora, o které dnes věříme, že je pravou horou Sinaj, je na současných mapách známá jako Jebel el Lawz. Tuto horu místní beduíni dodnes nazývají horou Mojžíšovou.
Josephus Flavius lokalizoval Horu Sinaj
Josephus Flavius napsal, že hora Sinaj je největší horou v Midiánu, která je hned vedle města Al Bad. Město Al Bad můžete najít i v dnešních součastných mapách a Jebel el Lawz je opravdu nejvyšší hora v horních dvou třetinách země. Také Philo of Alexandria - (20 BC-AD 50) napsal, že hora Sinaj byla lokalizována východně od Sinajského poloostrova a jižně od Palestiny.
Město Al Bad a Jethro
Jak jsme si psali, historik Josephus Flavius napsal, že hora Sinaj se nachází vedle města Al Bad. Podívejte se v galerii do mapy, ve které můžete opravdu najít město Al Bad. Vedle tohoto města se nachází v mapě místo, které se nazývá Jethro. Když zapátráme v Bibli zjistíme, že Mojžíš, když žil ve vyhnanství v Midiánské zemi se oženil se Jethrovou dcerou. Jethro byl tedy Mojžíšův tchán.
Máme Biblické záznamy, tak vodítka historiků, důkazy z map, že hora Sinaj se nachází na součastném území Saudské Arábie.
V okolí pravé hory Sinaj Jebel el Lawz bylo nalezeno na 20 archeologických nálezů, které Bible udává. Horu Sinaj Jebel el Lawz obklopuje velká plocha, nejméně 40 km2. Kolem této hory by se mohl bez problému shromáždit velký počet lidí i se svým dobytkem a vybavením potřebným k přežití. Kolem hory bylo nalezeno mnoho archeologických artefaktů, které poukazují na to, že tam tábořilo kdysi velké množství lidí.
Pojďme se podívat na některé vodítka, které byly nalezeny a poukazují na pravost tohoto naleziště.
Nalezen přechod přes Rudé moře
Rovina
Nejvyšší hora v oblasti,
Orientace na východ
V zemi madianské
Ohromný prostor pro tábořiště
Vytyčená hranice kolem hory
Spálený vrchol hory Sinaj
Místo 70 starších na hoře Sinaj
Oltář na úpatí hory
Oltář zlatého telete
Dno řeky, koryto od hory, eroze
Kamené kruhy
Eliášova jeskyně
Skalní rozsedlina
Mlýnské kameny
Pozůstatky 12 kamených sloupů
Zbytky studní
Oáza Elim - 12 vodních pramenů
Refidim - Prasklá skála do které udeřil Mojžíš, vymleté koryto, eroze
Místní tradice, které mluví o Mojžíšově hoře
Souvislost se jménem (Hurab / Oréb)
Naleziště je velmi blízko místa, kde s největší pravděpodobností žil Jetro, Mojžíšův tchán
V dalším článku si některé tyto vodítka, které potvrzují pravost naleziště Jebel el Lawz, pravé hory Sinaj přiblížíme.
Copyright © 2010-2020 - Tisk - Seznam jazyků - Mapa webu - Kontakt - -