OSN: Počet hladových na světě přesáhl miliardu, i kvůli ekonomické krizi
Kombinace potravinové a ekonomické krize způsobila, že počet hladových ve světě přesáhl miliardu. Oproti loňsku se číslo zvýšilo o 100 milionů na 1,02 miliardy, uvedla Organizace pro výživu a zemědělství, specializovaná agentura OSN. Jde o nejhorší bilanci za čtyřicet let. Skoro všichni hladoví žijí v rozvojových zemích.
Jedna miliarda a dvacet milionů. Tolik lidí na světě trpí chronickou podvýživou. Nejvíc, 642 milionů, jich připadá na Asii a Tichomoří.
V subsaharské Africe hladoví 265 milionů lidí, v Latinské Americe a Karibiku 53 milionů. Na Blízkém východě a v severní Africe 42 milionů. "Jen" patnáct milionů hladovějících žije v rozvinutých státech, konstatuje zpráva.
Od loňska přibylo děsivých sto milionů hladových, a bilance je tak nejhorší od světové potravinové krize v 70. letech.
Vyprahlý Niger děsí další hladomor. Jídlo nemají miliony lidí
Více než polovině z 12,5 milionů obyvatel Nigeru hrozí hladomor, varují humanitární organizace. Na vině je špatná úroda způsobená obdobím sucha. Niger podle OSN zažívá vůbec nejhorší potravinovou krizi ve svých dějinách.
Nedostatkem jídla trpí přibližně sedm milionů lidí - 400 tisíc z nich jsou děti, kterým ještě nebylo ani pět let, bijí na poplach britské humanitární organizace Oxfam a Save The Children s tím, že bezprostřední pomoc potřebují zhruba dva miliony lidí.
Situace se zhoršuje každým dnem, přitom už nyní krize dosáhla větších rozměrů než během období sucha v roce 2005. Organizace proto požádaly o deset milionů dolarů (207 milionů korun) na pomoc postiženým oblastem.
Podle ředitelky OSN v Nigeru je současná krize zatím nejhorší v dějinách země. Spojené národy ovšem v současnosti disponují pouze polovinou finančních prostředků potřebných k odstranění následků sucha a k zajištění dostatečného množství potravin.
Potravinová krize vypukla v Nigeru kvůli nedostatku srážek a tím pádem špatné úrodě v loňském roce. Situaci ještě zhoršilo zvýšení cen potravin, mnoho lidí tak nemá peníze ani na zcela základní potraviny jako jsou obilniny, uvedla televize BBC na svém webu s tím, že příští sklizeň bude až v září.
Hlad zabije každých pět sekund dítě. Světové lídry to nezajímá
Summit o potravinové bezpečnosti, který organizovala Světová organizace pro výživu a zemědělství, se konal za naprostého nezájmu světových politiků a přinesl jen malý pokrok v boji s hladem, což bylo jeho hlavním cílem. Přitom ve světě zemře kvůli podvýživě každých pět sekund jedno dítě, tedy více než 17 tisíc denně a celkem 6 milionů ročně.
Například lídři ekonomicky nejsilnějších zemí, takzvané skupiny G8, ale jeho slova neslyšeli. Na summit totiž vůbec nedorazili. "Je to velké zklamání, že lídři největších a nejbohatších zemí nepřišli," povzdechl si Gawain Kripke z britské charity Oxfam. "Bez nich je velmi těžké představit si, jak se svět popere s těmito výzvami". Ze 192 hlav států a vlád se jich nakonec ukázala necelá třetina a to ještě mnohé země poslaly místo lídrů ministry zemědělství.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/
KOMENTÁŘ
Ke hladomorům v minulosti došlo již mnohokrát, ale nikdy ne v takovém měřítku jako v posledních několika desítkách let. Nikdy dříve nežilo na světě tolik stovek milionů lidí trpících hladem nebo podvýživou.
Naplňují se Biblická proroctví, které řekl Ježíš Kristus. To vše se musí stát než podruhé přijde a ukončí trápení na této zemi. Bible mluví jasně a pro ty, kteří jí studují a porovnávají s historií i velmi konkrétně. Není lepšího a věrohodnějšího proroctví a není lepší východisko než Ježíš Kristus.
Matouš 24,7 - na různých místech vypuknou hladomory a zemětřesení.
Marek 13, 8 - na různých místech vypuknou zemětřesení a hladomory. To jsou ale jen počátky porodních bolestí.
Matouš 24,27 - Příchod Syna člověka nastane jako blesk – rozzáří oblohu od východu až na západ.
Copyright © 2010-2020 - Tisk - Seznam jazyků - Mapa webu - Kontakt - -